Перше, що цікавить клієнтів, які замовляють перевірку, це чи може детектор брехні помилитися, дати невірний результат.
Поліграф, також відомий як, детектор брехні – це прилад, який фіксує показники, реакції і відображає їх на екрані. Це як, наприклад, термометр, який вимірює температуру.
Помилитися може не детектор брехні, а поліграфолог, який, наприклад, неправильно інтерпретував результати тестів, недотримався вимог до проведення перевірки і таке інше.
Основні помилки, які можуть вплинути на результати перевірки на детекторі брехні:
– Недотримання форматів тесту, методики перевірки на поліграфі: Причина: стандартна технологія займає багато часу. Тому, щоб скоротити час тесту або збільшити кількість перевірочних питань для замовника, несумлінні фахівці проводять тест із порушенням технології.
Як зрозуміти?
а) Порушення форматів тесту може побачити лише професіонал. Для замовника тривожним дзвінком можуть бути будь-що з наступних ознак.
— Отримання за 2 години перевірки на детекторі брехні понад 12 значимих питань (мова йде не про загальну кількість запитань, а саме про значимі запитання)
та/або б) Час тесту менше 1 год. 45 хв.
Поверхневість дослідження для економії часу: Наочне порівняння. Ви вимірюєте температуру звичайним ртутним градусником і замість 6-7 хв вимірюєте 2 – 4 хв. Чи буде результат точним? Звичайно, ні. Хто помилився: градусник чи людина, яка порушила технологію виміру для економії часу?
Поверхневість під час перевірки на поліграфі буває двох видів: скорочення кількості повторень питань і скорочення тривалості запису реакцій на питання.
Невміння чи небажання робити розрахункову частину: Більшість фахівців не вміють проводити бальну оцінку, а багато хто з тих, хто проводить, роблять це за своїми «правилами», які не мають нічого спільного з науковим обґрунтуванням. Причина: слабка підготовка чи бажання працювати швидше, роблячи висновки візуально «на око».
Вид фахівця, що викликає недовіру, як до професіонала. Ця ознака здається неймовірною, але, на жаль, зустрічається нерідко.
У поліграфолога немає свого офісу у вказаному вами місті, наприклад, в м. Тернополі.
Така ситуація трапляється досить часто, коли поліграфологи на своїх сторінках, сайтах пишуть, що надають послуги в м. Тернополі, а самі фактично знаходяться в Києві, Львові чи іншому місті. Вони приймають замовлення, а тоді передають поліграфологу у вашому місті, який за невелику плату погодиться провести тест. І ні за якість тесту , ні за кваліфікацію поліграфолога вони не відповідають.
Як самому оцінити якість перевірки? Як обрати поліграфолога якому варто довіряти?
- Перш за все, не полінуйтеся і пошукайте компанію, яка надає послуги у вашому місті, працює вже не один рік і відповідає за якість послуг своєю репутацією. Як, наприклад, компанія Холмс в м. Тернополі, яка виросла з Детективного агентства ХОЛМС, створеного у 2018 році в повноцінну безпекову компанію.
- Наступне – складіть своє враження про поліграфолога. Поспілкуйтеся, задавайте запитання, якщо зручно – завітайте в офіс, щоб самому скласти враження про експерта (читайте в статті Як обрати поліграфолога?).
- Важлива також і ціна перевірки. Початківці або ж недобросовісні поліграфологи часто знижують вартість перевірки, при цьому жертвуючи якістю, тривалістю тестування, вимогами до обладнання офіса. Орієнтуючись на ціну – майте це на увазі.
Наступне, що цікавить клієнтів, чи зможе людина обманути детектор брехні?
Відповідь на це питання читайте в статті “Чи можна обманути детектор брехні?”